Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je děsivější nežli moře plné žraloků? Moře bez nich!

Žralok = zabiják. Nejen film Čelisti, ale především média, která přinášejí reportáže o žralocích jen v souvislosti s útoky na člověka, vytvořila toto stereotypní spojení. Každý fatální atak, přestože jich je ročně na celém světě asi jako prstů na rukou, má náležité mediální pokrytí, ideálně s pěkným videem či fotem, doplněné autentickým komentářem svědků  i  přeživších obětí. Přitom se skoro vždy jedná o trapný omyl žraloka, který si člověka spletl s nějakým tím ploutvonožcem.    

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Lidé z nich mají hrůzu, přestože pravděpodobnost, že do vás uhodí blesk, je třicetkrát vyšší, než že na vás v moři zaútočí žralok.  Ve skutečnosti by se žraloci měli bát nás. Člověk, ale ne omylem, ročně zmasakruje sto milionů žraloků. Většině jen odřízne ploutve na polévku a nechá je pomalu utopit v moři. Ale o tom si v bulváru moc nepočtete.

Přitom žraloci se bez lidí v pohodě obejdou. Žijí na Zemi o pár stovek miliónů let déle než my a mohla by tak pro ně platit upravená Palackého hláška: „Byli jsme zde před člověkem, budeme i po něm.“  Má to však jeden háček, tedy spíše miliony háčků na dlouhých šňůrách, určených například pro lov tuňáků. Kvůli nim ročně zahyne jako nechtěný úlovek asi 30 miliónů žraloků. Většina z nich končí v moři.  Zbytek, tedy 70 %, uhyne kvůli tradiční asijské pochoutce - polévce ze žraločích ploutví. Ty představují pouze 2 % těla žraloka, zbytek je vyhozen. Není tudíž překvapením, že třetina z více než 400 druhů žraloků je ohrožena. Některých druhů zbývá jen pouhých 5 % z původní populace a ocitají se na pokraji vyhynutí. A situace se spíše zhoršuje, protože žraloci pohlavně dospívají poměrně pozdě a pomalu rostou, tudíž se jejich populace nestačí obnovovat.  

 

 

Oceány bez žraloků by zkolabovaly. Žraloci zajišťují jejich stabilitu a udržují ostatní populace ryb zdravé. Jsou na vrcholu potravního řetězce a mají tak klíčovou roli v mořském světě. Jejich vymizení by mělo fatální následky pro celý ekosystém a pocítili by ho i lidé.

Ale není to jen nadměrný a destruktivní rybolov, co žraloky ohrožuje. Člověk zároveň zásadně ovlivňuje ekosystémy, ve kterých žijí, prostřednictvím znečišťování, výstavby nebo těžby minerálů. A k tomu všemu ještě klimatické změny ovlivňují základní složení a vlastnosti mořské vody. Osud žraloků tak není moc růžový. Dobrou zprávou je, že i vy všichni, přestože povětšinou bydlíte pár set kilometrů od nejbližšího domova žraloků - Středozemního moře - můžete pro jejich záchranu něco udělat. A to nejen nyní, během týdne žraloků. Pokud jíte ryby, vybírejte si jen takové, při jejichž lovu zbytečně neumírají žraloci ani jiní živočichové. Stačí se řídit podle Greenepace průvodce nakupováním ryb a mořských podů nebo průvodcem po tuňákových konzervách 

Druhou a neméně důležitou věcí je vaše podpora pro vytvoření mořských rezervací pro žraloky (a nejen pro ně). Už je to skoro deset let, kdy Greenpeace vydalo společně s profesorem Callumem Robertsem a jeho týmem z Univerzity v Yorku publikaci  Roadmap to Recovery (Cesta k obnově). Průlomový návrh, který ukázal, jak je možné za použití sofistikovaně vytvořených ekologických kritérií a nejnovějších vědeckých dat navrhnout síť mořských rezervací, které by chránily plnou škálu mořského života a stanovišť za hranicemi výsostných  vod jednotlivých států. Koncept má širokou podporu mořských biologů, ochranářů i drobných rybářů, ale je třeba ho více rozšířit a uplatnit v praxi. O vytvoření mořských rezervací v mezinárodních vodách rozhoduje OSN. 

Pomozte nám vytvořit síť mořských rezervací, které jsou obdobou národních parků na souši.

Vyzvěte světové vůdce, aby podpořili v OSN vytvoření mořských rezervací.

Autor: Jan Freidinger | úterý 12.8.2014 14:45 | karma článku: 12,82 | přečteno: 459x
  • Další články autora

Jan Freidinger

Z čínských hraček zmizí "Babišovy" nebezpečné ftaláty

Skvělé zprávy čas od času přijdou i z Číny. Zatímco celý svět sledoval osud jednoho novorozence v Buckinghamském paláci, miliony dalších dětí dostaly skvělý dárek. V čínských hračkách, což vlastně znamená skoro ve všech hračkách, byly zakázány nebezpečné ftaláty. Velký úspěch to je i pro čínskou pobočku Greenpeace, která o zákaz usilovala několik let, a napodobila tak úspěch Greenpeace v Evropě. Tady byly tyto látky v hračkách zakázány po kampani Greenpeace již skoro před deseti lety. Boj o ftaláty tím však nekončí. V řadě jiných aplikací se ftaláty, včetně toho nejnebezpečnějšího - DEHP, stále používají a chemický průmysl se tvrdě brání proti jejich omezení, které by mělo přijít v roce 2015.

5.8.2013 v 12:59 | Karma: 18,10 | Přečteno: 1068x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Velrybí maso v Hamburku, dřevo z pralesa na Mělnicku

Greenpeace má jednu skvělou vlastnost - jako globální organizace je schopna poměrně flexibilně a efektivně pracovat prakticky po celém světě. Má to ale i své drobné nevýhody. Třeba když je léto, na víkend máte naplánovanou exkurzi vinných sklípků, a do kanceláře vám zavolají kolegové z Afriky, že hranice Česka překročilo ilegálně vytěžené dřevo z konžského pralesa a míří kamsi k Mělníku.Nebo když němečtí kolegové těsně před víkendem dostanou echo, že do Hamburku připlouvá loď naložená masem ohrožených velryb plejtvák myšok. Pak je třeba se okamžitě probrat z poklidného prázdninového tempa a začít jednat.

15.7.2013 v 13:00 | Karma: 11,81 | Přečteno: 629x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Kde končí ilegálně vytěžený prales: Kongo-Antverpy-Horní Počaply

Každé dvě vteřiny je vykácen prales o rozloze fotbalového hřiště. Velmi často ilegálně. To platí i o ohrožených stromech wengé, jejichž pouť Greenpeace sledovalo z pralesa Demokratické republiky Kongo až do dýhárny Danzer v Horních Počaplech na Mělnicku.

4.7.2013 v 15:01 | Karma: 9,74 | Přečteno: 537x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Krajinu jsme si zničili, a tak se modlíme k betonu

Za povodně nemohou ani politici, kteří se mezi sebou hašteří o tom, kdo co zanedbal či koho správně neinformoval, ani meteorologové, správci přehrad či nedobudované hráze a valy. Povodně jsou přirozený jev, jehož frekvence se bude díky změnám klimatu zvyšovat. To je základní předpoklad, ze kterého musí čeští politici vycházet. Povodním se nevyhneme, ale můžeme snížit jejich dopad a četnost. To je úkol politiků, ve kterém zatím selhávají.

14.6.2013 v 10:56 | Karma: 13,84 | Přečteno: 398x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Maratonský výkon Rady pro zemědělství si potlesk nezaslouží

Za výdrž při jednání o reformě Společné rybářské politiky EU, které skončilo včera (středa 15.5.) v šest hodin ráno, si Rada pro zemědělství uznání zaslouží. Horší je to se samotným výsledkem. Největším úspěchem je, že se ministři zemědělství na něčem vůbec dohodli. Tedy ti, kteří se účastnili – ten český, ministr Bendl, opět zůstal doma a vyslal za sebe jen svou náměstkyni.

16.5.2013 v 12:29 | Karma: 6,25 | Přečteno: 195x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 712x
Rybář, fotbalista, zahrádkář, kuchař amatér, pracující pro Greenpeace ČR.

Seznam rubrik