Z čínských hraček zmizí "Babišovy" nebezpečné ftaláty

 Skvělé zprávy čas od času přijdou i z Číny. Zatímco celý svět sledoval osud jednoho novorozence v Buckinghamském paláci, miliony dalších dětí dostaly skvělý dárek. V čínských hračkách, což vlastně znamená skoro ve všech hračkách, byly zakázány nebezpečné ftaláty. Velký úspěch to je i pro čínskou pobočku Greenpeace, která o zákaz usilovala několik let, a napodobila tak úspěch Greenpeace v Evropě. Tady byly tyto látky v hračkách zakázány po kampani Greenpeace již skoro před deseti lety. Boj o ftaláty tím však nekončí. V řadě jiných aplikací se ftaláty, včetně toho nejnebezpečnějšího - DEHP, stále používají a chemický průmysl se tvrdě brání proti jejich omezení, které by mělo přijít v roce 2015.  

Čínská pobočka Greenpeace ve své kampani zkopírovala úspěšný recept z Evropy. Testy hraček, z nichž 70% obsahovalo vysoké hladiny ftalátů, nejnovější vědecké studie, které jednoznačně potvrzují rizika těchto látek, spolu s tlakem veřejnosti a skutečností, že tyto hračky by byly v Evropě nebo severní Americe staženy z prodejních pultů, namíchaly vítězný koktejl.  Ftaláty však nejsou jen v hračkách, používají se na měkčení PVC, a tudíž se s nimi můžeme setkat v PVC ubrusech, obalech, podlahových krytinách (PVC linoleum), ale i v parfémech nebo textilu.  Jde o poměrně širokou skupinu látek, kde ty nejnebezpečnější, jako DEHP, jsou klasifikovány jako toxické pro reprodukci - narušují například vývoj varlat nebo funkci hormonálního systému. Díky nařízení REACH by do roku 2015 měly být nejnebezpečnější ftaláty DEHP, DBP a BBP v EU zakázány úplně. To je však trnem v oku chemickému průmyslu, který brání regulaci těchto látek zuby nehty.

Toxic made by Babiš

Jedním z posledních výrobců tohoto ftalátu v EU je i firma DEZA z Valašského Meziříčí, která patří do koncernu Agrofert novodobého spasitele našeho státu Andreje Babiše. DEZA je také členem různých spolků, jako například Evropská rada pro změkčovadla, které torpédují snahy o omezení těchto nebezpečných látek a jejich nahrazení bezpečnějšími alternativami.  A samozřejmě tyto skvělé chemikálie náležitě brání. Jak říká generální ředitel firmy DEZA: „Obavy z chemie jsou předsudky a karcinogenní účinky nebyly u ftalátu nikdy prokázány.“ Sice kvůli nim může mít váš syn třeba rozštěp penisu, ale to jsou asi ty zbytečné předsudky.

Možná by se v této souvislosti měl vlastník Agrofertu v první řadě zaměřit na očištění vlastní společnosti. Nejen již zmiňované DEZY, která se každoročně umisťuje na špici největších znečišťovatelů v Česku, ale i dalších chemických podniků v jeho holdingu. Návod je poměrně jednouchý a mohl by se mu hodit i v jeho politických aktivitách.

Jediná koncentrace nebezpečné látky, které je bezpečná, je 0

Chemický průmysl, alespoň ten v Česku, chce nebezpečné látky ve výrobcích „adekvátně kontrolovat“. Jinými slovy nalézt hladinu koncentrace látky, při které ještě není nebezpečná. Zní to sic logicky, ale má to několik zásadních mezer. Nalézt takovou hladinu je skoro nemožné, protože nejenže se díky novým a novým vědeckým důkazům tyto hladiny neustále snižují, ale zároveň tyto látky působí na každý organismu jinak. Zároveň jsou v mixu s jinými látkami a vzniká tzv. koktejlový efekt, kdy se negativní vlastnosti látek mohou nelineárně posilovat. Proto Greenpeace preferuje systém tzv. povinné náhrady nebezpečných látek bezpečnějšími alternativami kdykoliv jsou dostupné, přičemž dostupné v sobě zahrnuje i zhodnocení socioekonomických aspektů této náhrady. Tento princip poměrně úspěšně prosazuje Greenpeace již více než dvě desetiletí, podařilo se ho ukotvit i do evropské legislativy REACH a má širokou podporou nejen environmentálních organizací, ale i vědců či lékařů. 

 

Autor: Jan Freidinger | pondělí 5.8.2013 12:59 | karma článku: 18,10 | přečteno: 1068x
  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 712x
Rybář, fotbalista, zahrádkář, kuchař amatér, pracující pro Greenpeace ČR.

Seznam rubrik