Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zákon o ovzduší: Epizoda III – návrat do sněmovny

Dnešní díl ságy o osudu čistoty ovzduší v Česku se odehrál v opět v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Jeho průběh byl stejně nudný jako jeho kulisy a hlavní protagonisté. Vše bylo dopředu nalinkované a výsledek je takový typicky český – zavděčí se všem, neurazí, ale ani nenadchne. Na druhou stranu je o poznání lepší než dosavadní zákon a zaslouží si přijetí. Aby ale naplno splnil svůj účel, tedy zlepšil kvalitu našeho ovzduší, bude třeba brzy připravit jeho úpravu, ve které se již nesetkáme s úlevami, díky kterým nyní řada znečišťovatelů nebude muset platit za vypouštěné jedy.

Smog zdarmaZbyšek Jakubowicz

Celý příběh přitom začal velmi nadějně. Týmy odborníků připravily návrh, který bez výrazných kompromisů směřoval ke svému cíli – zlepšením kvality ovzduší – a zároveň zohledňoval možné dopady na průmysl. Návrh schválila vláda, podporovali ho odborníci, lékaři, Akademie věd ČR i ekologické organizace. Temné síly si však našly cestu, jak děj zdramatizovat.

Návrh Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny zrušit poplatky za vypouštění jedů a skoncovat tak s principem, že znečišťovatel platí za znečištění, byl vskutku radikální a nečekaný. Stejně nečekané bylo i jeho přijetí, v pouze lehce modifikované verzi. Sněmovní většina vedená ODS a KSČM návrh přijala na doporučení zpravodajky Kateřiny Konečné, které se podařilo zmást i některé poslance ČSSD a TOP 09.

Poměrně výstižně hlasování komentoval Miroslav Kalousek: „Prostě jsou okamžiky, kdy vláda může navrhnout cokoliv, ale jistá lobby napříč politickým spektrem si stejně prosadí svoje. Často na přednáškách o veřejných rozpočtech říkám svým studentům, že veřejné rozpočty jsou věčnou bitvou mezi dobře organizovanou menšinou, která si chce na úkor ostatních ze společného koláče ukrojit, a onou většinou, která je však neorganizovaná a která je nazývána daňovými poplatníky. Nechť si každý z nás dnes večer před usnutím při obvyklém zpytování svědomí řekne, zda zastupoval neorganizovanou většinu, nebo dobře organizovanou menšinu.

Tragický konec první epizody příběhu zaznamenal velkých ohlas v médiích i u politiků, především díky kritikům z řad ekologických organizací. Temné síly pochopily, že druhé dějství, které se mělo odehrát v Senátu, musí být méně strhující, aby nedošlo na další bouřlivé reakce rozhořčených diváků. Elegantní klička, kdy Senát nahlas vrátil do děje poplatky za vypouštění škodlivin, ale potichu rozšířil možnost se jejich placení vyhnout, zabrala. Největší aplaus mělo výsledné dílo patrně v centrále ČEZu, protože díky němu nebude řada jeho uhelných elektráren, včetně jednoho z největších evropských znečišťovatelů ovzduší – elektrárny Prunéřov, platit za vypouštěné jedy ani halíř.

Dnešní, poslední část dosavadní trilogie pak nepřinesla nic převratného. A ani nemohla: scénáře byli tři – odmítnout, přijmout senátní verzi, anebo přijmout původní sněmovní verzi bez poplatků. Reálně ovšem byla ve hře pouze jedna možnost – senátní verze. Po zdrcující kritice po prvním hlasování, kdy poslanci poplatky zrušili, si nemohli dovolit stejnou blamáž – navíc v situaci, kdy otevřeně přiznali „zlobbovanost“ hlasování. Odmítnutí zákona by bylo velkou prohrou ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který si stanovil ochranu ovzduší jako prioritu. Schválení senátní verze bylo očekávané a taky se tak stalo.

O jediné větší vzrušení se postarala poslankyně KSČM Kateřina Konečná, která nabádala poslance, ať nehlasují pro senátní návrh, protože odpouští poplatky malým a středním podnikům a dokonce přečetla jejich dlouhý seznam, ale zároveň zákonodárce přesvědčovala, ať hlasují pro původní návrh, který odpouští poplatky všem.  Na první pohled naprosto zmatečné chování, bylo spíše rafinovaným trikem, jak poslance zmást. Ovšem podruhé to paní poslankyni nevyšlo.

Kdo bude scénáristou Epizody IV – s předpokládaným názvem, „Novela zákona o ovzduší: hlas odborníků vyslyšen“, není zřejmé. Milým překvapením bylo, že řada poslanců o nutnosti této novely před hlasováním hovořila. Nechme se překvapit…

Autor: Jan Freidinger | čtvrtek 3.5.2012 10:01 | karma článku: 7,04 | přečteno: 454x
  • Další články autora

Jan Freidinger

Co je děsivější nežli moře plné žraloků? Moře bez nich!

Žralok = zabiják. Nejen film Čelisti, ale především média, která přinášejí reportáže o žralocích jen v souvislosti s útoky na člověka, vytvořila toto stereotypní spojení. Každý fatální atak, přestože jich je ročně na celém světě asi jako prstů na rukou, má náležité mediální pokrytí, ideálně s pěkným videem či fotem, doplněné autentickým komentářem svědků i přeživších obětí. Přitom se skoro vždy jedná o trapný omyl žraloka, který si člověka spletl s nějakým tím ploutvonožcem.

12.8.2014 v 14:45 | Karma: 12,82 | Přečteno: 459x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Z čínských hraček zmizí "Babišovy" nebezpečné ftaláty

Skvělé zprávy čas od času přijdou i z Číny. Zatímco celý svět sledoval osud jednoho novorozence v Buckinghamském paláci, miliony dalších dětí dostaly skvělý dárek. V čínských hračkách, což vlastně znamená skoro ve všech hračkách, byly zakázány nebezpečné ftaláty. Velký úspěch to je i pro čínskou pobočku Greenpeace, která o zákaz usilovala několik let, a napodobila tak úspěch Greenpeace v Evropě. Tady byly tyto látky v hračkách zakázány po kampani Greenpeace již skoro před deseti lety. Boj o ftaláty tím však nekončí. V řadě jiných aplikací se ftaláty, včetně toho nejnebezpečnějšího - DEHP, stále používají a chemický průmysl se tvrdě brání proti jejich omezení, které by mělo přijít v roce 2015.

5.8.2013 v 12:59 | Karma: 18,10 | Přečteno: 1068x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Velrybí maso v Hamburku, dřevo z pralesa na Mělnicku

Greenpeace má jednu skvělou vlastnost - jako globální organizace je schopna poměrně flexibilně a efektivně pracovat prakticky po celém světě. Má to ale i své drobné nevýhody. Třeba když je léto, na víkend máte naplánovanou exkurzi vinných sklípků, a do kanceláře vám zavolají kolegové z Afriky, že hranice Česka překročilo ilegálně vytěžené dřevo z konžského pralesa a míří kamsi k Mělníku.Nebo když němečtí kolegové těsně před víkendem dostanou echo, že do Hamburku připlouvá loď naložená masem ohrožených velryb plejtvák myšok. Pak je třeba se okamžitě probrat z poklidného prázdninového tempa a začít jednat.

15.7.2013 v 13:00 | Karma: 11,81 | Přečteno: 629x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Kde končí ilegálně vytěžený prales: Kongo-Antverpy-Horní Počaply

Každé dvě vteřiny je vykácen prales o rozloze fotbalového hřiště. Velmi často ilegálně. To platí i o ohrožených stromech wengé, jejichž pouť Greenpeace sledovalo z pralesa Demokratické republiky Kongo až do dýhárny Danzer v Horních Počaplech na Mělnicku.

4.7.2013 v 15:01 | Karma: 9,74 | Přečteno: 537x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Krajinu jsme si zničili, a tak se modlíme k betonu

Za povodně nemohou ani politici, kteří se mezi sebou hašteří o tom, kdo co zanedbal či koho správně neinformoval, ani meteorologové, správci přehrad či nedobudované hráze a valy. Povodně jsou přirozený jev, jehož frekvence se bude díky změnám klimatu zvyšovat. To je základní předpoklad, ze kterého musí čeští politici vycházet. Povodním se nevyhneme, ale můžeme snížit jejich dopad a četnost. To je úkol politiků, ve kterém zatím selhávají.

14.6.2013 v 10:56 | Karma: 13,84 | Přečteno: 398x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 712x
Rybář, fotbalista, zahrádkář, kuchař amatér, pracující pro Greenpeace ČR.

Seznam rubrik